Linie podające do pras

Co to są linie podające?

Linie podające pozwalają zautomatyzować wszystkie operacje „wokół pras”. Oferowane przez nas kompletne linie do pras mogą być stosowane dla różnych typów materiałów, szerokości, grubości, wagi, czy granicy plastyczności. Wykorzystanie linii podających do pras pozwala na większą automatyzację i zwiększenie bezpieczeństwa procesu produkcji, a także wysoką powtarzalność.

Oferowane linie do podawania z kręgu są idealnym wyborem dla pras charakteryzujących się dużym tonażem. Linie pozwalają na obsługę różnych materiałów, w tym m.in. stali o wysokiej wytrzymałości, o szerokości do 1600 mm i grubości do 10 mm (aczkolwiek nie ograniczamy się wyłącznie do takich wartości, zawsze staramy się dopasować do potrzeb klientów).

Podstawowe parametry techniczne linii podającej

  • Rodzaj materiału: stal, aluminium, stal ocynkowana,
  • Grubość materiału: 0,5-10mm,
  • Szerokość kręgu: 80-1600 mm,
  • Prędkość linii: 16-20 m/min,
  • Granica plastyczności: 270-700 MPa.

Cechy linii podającej:

  • Linia podająca umożliwia w pełni automatyczne ładowanie kręgu i wprowadzanie materiału.
  • Specyfikacja kręgu (rodzaj materiału, parametry) wprowadzane są za pomocą konsoli z ekranem dotykowym. Kolejne procesy sterowane są automatycznie przez linię, bez obsługi człowieka.
  • Automatyzacja procesu: krąg jest ładowany automatycznie (odwijak posiada system samocentrowania).
  • W sposób automatyczny odbywa się również wprowadzanie materiału z kręgu do prostowarki.
  • Elektryczna regulacja wartości prostowania – wartość prostowania wymaga precyzyjnej regulacji w zależności od grubości i wytrzymałości materiału. Proces ten wykonywany jest za pomocą panelu sterowania, bez obsługi ręcznej.
  • Automatyczne przejście do cyklu pojedynczego. Gdy proces ma się zakończyć, detektor wyśle sygnał zatrzymania do prasy i automatycznie przejdzie do cyklu pojedynczego.

Przykłady konfiguracji:

  • Linia podająca 3-elementowa: odwijak, prostowarka, podajnik (opis przykładowej linii znajduje się poniżej),
  • Linia podająca kompaktowa: odwijak + prostowarka zintegrowana z podajnikiem,
  • Linia podająca kompaktowa do szybkich podań: odwijak zintegrowany  prostowarką + podajnik,
  • Linia podająca do cienkich taśm: odwijak + podajnik,
  • Linia podająca do cięcia poprzecznego: odwijak, prostowarka, podajnik, gilotyna, stół odbiorczy.

… to tylko niewielka liczba dostępnych możliwości. Istnieje szeroki wachlarz konfiguracji, dlatego jesteśmy w stanie dopasować linię podającą do różnych wymogów Klienta. Do każdego Klienta podchodzimy z zaangażowaniem, aby dostarczyć produkt, który zagwarantuje nie tylko lepszą efektywność produkcji, ale także zadowolenie i pewność, że współpraca z nami to właściwy wybór.

Aby bardziej szczegółowo zaprezentować działanie linii podającej, poniżej scharakteryzowano przykładowy model.

Struktura przykładowej linii podającej:

  1. Wózek załadowczy
  2. Odwijak
  3. Prostowarka ze stołem wprowadzającym
  4. Podajnik
  5. Gilotyna

(kliknij, aby rozwinąć opis)

1. Wózek załadowczy do kręgu

Wózek załadowczy do kręgu jest ważnym elementem linii podającej. Spełnia dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim umożliwia załadowanie kręgu na wrzeciono odwijaka. Pozwala także płynniej wprowadzić materiał do części napinającej. Aby zapobiec przemieszczaniu się kręgu, wózek załadowczy wyposażony jest w specjalne zabezpieczenia.
Dopasowany do parametrów odwijaka.

2. Odwijak

Przykładowe parametry:

  • waga kręgu: do 15 ton,
  • zakres rozszerzenia hydraulicznego: 470-530 mm,
  • tryb rozwijania: automatyczny i ręczny,
  • prowadnice boczne kręgu: sterowanie serwo,
  • centrowanie: automatyczne samocentrowanie

Odwijak rozwija materiał z kręgu, a następnie podaje taśmę do maszyny prostującej (prostowarki). Odwijak wyposażony jest w ramię dociskowe kręgu oraz boczne strzemiona. Po załadowaniu kręgu na trzpień następuje samocentrowanie, w celu odpowiedniego osadzenia kręgu z materiałem. W kolejnym etapie, po wprowadzeniu szerokości arkusza na panelu operatora następuje ustawienie strzemion do określonej szerokości kręgu. Strzemiona pełnią funkcję przed samoczynnym rozwinięciem się kręgu na bok. Strzemiona prowadzące krąg wyposażone są w łożyskowane rolki. Podnoszenie i opuszczanie strzemiom realizowane jest za pomocą siłownika pneumatycznego, a szerokość regulowana jest przez silniki serwo.

3. Prostowarka

W przypadku linii podających kluczowe jest odpowiednie przygotowanie materiału do dalszej obróbki. Przedstawiona prostowarka jest wyposażona w stół wprowadzający z ramieniem podginającym. Po założeniu kręgu na trzpień odwijaka, jego poprawnym ustawieniu, przytrzymaniu rolką dociskową możemy rozciąć taśmę zabezpieczająca krąg przed rozwinięciem. W kolejnym etapie rozwijamy krąg jednocześnie ustawiając w odpowiedniej pozycji stół wprowadzający, rozsuwając i podnosząc go do odpowiedniej pozycji. Początek kręgu przed wprowadzeniem do prostowarki podginamy przy pomocy rolki podginającej napędzanej hydraulicznie.
Rolka podginająca wykonana jest z wysokiej jakości stali, poddanej obróbce cieplnej, twardość sięga HRC60 +/- 2.
Prostowarka może być wyposażona od 7 do 13 rolek prostujących, w układzie plastra miodu. Przy prostowarka przystosowanych do szerszych taśm rolki prostujące są dodatkowo podparte w celu wyeliminowana zjawiska ich wyginania rolek pod dużym obciążeniem. Niezależne serwonapędy umożliwiają precyzyjne ustawienie poszczególnych sekcji prostujących. Chromowane rolki o wysokiej twardości zapewniają wysoką żywotność jednostki prostującej. Główny napęd rolek prostujących realizowany jest poprzez układ kół zębatych oraz przekładnie o niskim luzie, a zasilany z silnika AC sterowanego przemiennikiem częstotliwości (falownikiem) w celu uzyskania płynnego przyśpieszenia/hamowania oraz synchronizacji prędkości z pozostałymi elementami linii podającej.

4. Stół podpierający

W przedstawionym linii podającej pomiędzy prostowarką, a podajnikiem występuje dodatkowy stół podpierający, który umożliwia łatwe wprowadzenie materiału z prostowarki do podajnika.

5. Podajnik

Linia podająca wyposażona jest w podajnik z podwójnymi rolkami wprowadzającymi, które umożliwiają precyzyjne prowadzenie materiału. Sekcja podająca wyposażona jest w chromowane rolki o wysokiej twardości, napędzane przez zespół kół zębatych, precyzję podawania zapewnia serwonapęd oraz enkoder kontrolujący długość przesunięcia i kompensujący ją w czasie rzeczywistym. Podajnik jest przystosowany do pracy z matrycami progresywnymi wyposażonymi w stemple pilotujące. Realizowane jest to poprzez pneumatyczne otwieranie rolki podającej w celu zluzowania materiału w momencie wejścia stempla pilotującego w materiał. Wszystkie parametry podawania takie jak: długośc podania, przyspieszenie, hamowanie, prędkość, jak również kąt podawania i kąt otwarcia rolki możemy przy pomocy panelu dotykowego przypisać do danego produktu wyjściowego, zapisując w pamięci wewnętrznej urządzenia. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas przezbrojenia, ponieważ wszystkie niezbędne parametry do produkcji mamy zapisane w jednym pliku, który możemy w każdej chwili wywołać i wprowadzić do aktualnych ustawień.

6. Gilotyna

Akcesoryjnie przedstawiona linia podająca wyposażona jest w hydrauliczne nożyce gilotynowe. Umożliwiające przycięcie materiału przed wprowadzeniem do matrycy, w celu poprawy wydajności i uzyskania lepszej jakości wyrobu. Nożyce hydrauliczne stosowane w linii podawania z kręgu są wyposażone w noże czterostronne, dzięki czemu koszty eksploatacyjne są znacznie niższe, ze względu na to, że jeden nóż ma 4 krawędzie tnące, które w przypadku zużycia jednej krawędzi przekładamy na drugą. Nożyce gilotynowe przydatne są również Co gdy materiał zablokuje się w matrycy. Możemy wówczas w szybki sposób odciąć materiał zablokowany w matrycy. Wszystkie funkcje gilotyny obsługiwane są z poziomu ekranu dotykowego

-> Opcjonalnie linia podająca może być wyposażona w jednostkę smarującą taśmy
Smarowanie taśmy stalowej przed procesem wykrawania/tłoczenia wydłuża żywotność stempli i matryc. System smarowania jest sterowany automatycznie, z obiegiem zamkniętym oleju smarującego, co pozwala zaoszczędzić koszty smarowania i zapobiec wyciekom.

-> Rolki podtrzymujące (dla większych szerokości kręgu)
Aby uniknąć nierównomiernego rozłożenia materiału spowodowanego przeciążonymi rolkami prostującymi, Sacform zastosował rolki podtrzymujące w obszarze podawania z kręgu. Jest to efektywne rozwiązanie przy materiałach o wysokiej wytrzymałości lub szerszych kręgach. Rolki te przenoszą obciążenia sił rozdzielających, aby uzyskać lepszą wydajność prostowania.

O dodatkowe wyposażenie warto zapytać naszego Doradcę technicznego – Michała, który dobierze najlepsze rozwiązanie i przedstawi wszystkie dostępne opcje.

Michał Babiński
Tel. 695625638
m.babinski@tomaco.pl

Działanie linii podających najlepiej obrazują filmy:

Kontakt z nami:
Michał Babiński
Tel. 695625638
m.babinski@tomaco.pl