Profilarka do blachy to specjalistyczna maszyna służąca do formowania profili z arkusza lub taśmy stalowej oraz wykonanych z innych matali. Umożliwia uzyskanie precyzyjnych, często skomplikowanych kształtów profili na całej długości obrabianego materiału. Formowany materiał może być podawany zarówno w formie arkuszy blachy, jak i rozwijany z kręgu. Warto podkreślić, że profilować można właściwie każdy metal – aluminium, stal, stal nierdzewną, mosiądz, miedź itp., również materiały powlekane czy lakierowane.
Cały proces odbywa się w czterech głównych etapach. W pierwszym etapie arkusz blachy jest podawany (lub rozwijany z kręgu) i transportowany do sekcji prostującej, potem do sekcji formującej, gdzie odbywa się właściwe profilowanie (profilowanie rolkowe). Podczas przesuwania się materiału jest on formowany przez rolki o kształtach dopasowanych do danego profilu. Na tym etapie uzyskujemy zadany kształt. Trzecim etapem jest odcięcie uformowanego elementu na wymaganą długość. Ostatnim etapem jest opuszczenie gotowego wyrobu z linii z możliwością znakowania, układania i pakowania.
Na maksymalne wykorzystanie potencjału maszyny ma wpływ niewątpliwie zastosowanie systemu sterownika PLC sprawdzonych producentów. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka dokładność, a tym samym minimalizacja ryzyka uszkodzeń i strat. System PLC stale monitoruje urządzenie, jego parametry oraz przebieg procesu formowania, w związku z czym minimalizuje ryzyko awarii lub niewłaściwej obróbki materiału.
Wśród zalet maszyn formujących można wymienić:
Gdzie sprawdzą się oferowane profilarki rolkowe:
Poniżej prezentujemy opisy i zdjęcia oferowanych maszyn. Jednocześnie podkreślamy, że istnieje możliwość przygotowania oferty na spersonalizowaną maszynę, według rysunków dostarczonych przez Klienta.
(Proszę kliknąć, aby rozwinąć listę)
Asortyment maszyn do profilowania blach jest bardzo bogaty. Poniżej prezentujemy wybrane maszyny.
(proszę kliknąć w wybraną maszynę, aby rozwinąć opis)
Zastosowanie: do produkcji rolet okiennych zewnętrznych, rolokaset, wnęk drzwiowych, osłon rolowanych czy bram garażowych.
Zastosowanie: metalowe żaluzje
Zastosowanie: produkcja ocieplanych lub nieocieplanych drzwi i bram garażowych segmentowych. Produkowany elementy mogą być ozdobione przetłoczeniami S,M lub L, kasetonami lub mikrofalami.
Zastosowanie: formowanie rur ośmiokątnych, kwadratowych, okrągłych
Zastosowanie: produkcja prowadnic, np. do bram garażowych, ościeżnic do drzwi, skrzynki do rolet , maszyna umożliwia formowanie metalu w kształcie litery V lub U.
Zastosowanie: produkcja trójwymiarowych paneli ściennych, panele 3D
Zastosowanie: produkcja dachów trapezowych, dachówki falistej, dachówki szkliwionej, panele samochodowe zewnętrzne
Zastosowanie: różne rodzaje elementów konstrukcyjnych regałów magazynowych, regałów wysokiego składowania.
Zastosowanie: systemy tras kablowych, oprawy oświetleniowe
Zastosowanie: Produkcja systemów rynnowych
Zastosowanie: produkcja profili C i Z wykorzystywanych m.in. do zabudowy hal przemysłowych, budowy ścian, obudów ściennych, itd.
Zastosowanie: profile do płyt kartonowo-gipsowych, listwy sufitowe, kątowniki ścienne, płyty sufitowe dźwiękochłonne.
Zastosowanie: Produkcja barier ochronnych drogowych i mostowych.
Zastosowanie: wymienne kasety umożliwiają szybką zmianę profilu produkcyjnego, co czyni maszynę wyjątkowo uniwersalną.
Maszyny sprawdzą się do rozcinania materiału do 2 mm grubości
Do cięcia wzdłużnego
Do cięcia poprzecznego
Maszyna w pełni dostosowana do potrzeb i profilu produkcyjnego Klienta.
Poniżej prezentujemy przykładowe elementy, które można formować profilarką do blachy
Zobacz również ofertę obrabiarek transferowych.
Tomasz Bugała
Tel. 695 625 683
tomasz.bugala@tomaco.pl