Znakowarki laserowe wykorzystują skupioną wiązkę światła w celu trwałego naniesienia na dany przedmiot napisu, grafiki, kodu, itp. Wysoka precyzja wiązki pozwala tworzyć dowolne, często skomplikowane elementy graficzne, oczywiście charakteryzujące się wysoką jakością i trwałością. Znakowarka laserowa ma wiele zastosowań, m.in. możliwość nanoszenia kodów kreskowych i innych specjalistycznych oznaczeń, wymagających wysokiej odporności na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, a także wysokiej jakości, umożliwiającej łatwe odczytanie urządzeniem skanującym. Daje to bez wątpienia przewagę nad mniej trwałymi technikami, takimi jak druk czy etykietowanie.
Każdy z typów znakowarki laserowej sprawdzi się lepiej przy innych materiałach i do innych celów. Warto przed podjęciem decyzji zakupowej zastanowić się, jaki typ lasera będzie odpowiedni dla Państwa przedsiębiorstwa. W ofercie posiadamy znakowarki o różnych polach znakowania oraz mocy.
1. Znakowarki laserowe światłowodowe 20W/30W/50W
Są polecane przede wszystkim do znakowania metali i tworzyw sztucznych. Umożliwiają znakowanie kodów kreskowych, numerów seryjnych, kodów QR, danych osobowych, grafik itp.
Wersja stacjonarna / Wersja mobilna
2. Znakowarki światłowodowe MOPA 20W/30W/50W
Innowacyjne urządzenia wyposażone we wzmacniacz optyczny. W związku z tym, możliwe jest zwiększenie mocy wyjściowej. Interesujący jest fakt, że znakowarka umożliwia uzyskanie kolorów na stali nierdzewnej, chromie, tytanie i innych materiałach metalowych, co w rezultacie zwiększa możliwości wykorzystania maszyny.
Wersja stacjonarna / Wersja mobilna
3. Dynamiczny laser CO2 3D z dużym polem roboczym 100W
Znakowarka laserowe CO2 są wyposażona w duży obszar roboczy, umożliwiający grawerowanie większych grafik, niż w przypadku znakowarek fiber. Urządzenie nadaje się do grawerowania i cięcia laserowego skóry, tkanin, papieru, gumy, PCV, drewna, szkła, plastiku itp. Maszyna doskonale nadaje się do masowej produkcji przemysłowej, z uwagi na prędkość grawerowania do 5000 mm/s. Poza grawerowaniem, parametry maszyny pozwalają na rzeźbienie, wiercenie czy cięcie materiału.
Wersja stacjonarna
4. Znakowarki laserowe CO2 30W
Znakowarki laserowe CO2 najlepiej sprawdzą się podczas znakowania i cięcia drewna, szkła, materiałów skórzanych, itp. Maszyna może osiągnąć prędkość do 5000 mm/s.
5. Znakowarki UV 3W/5W
Znakowarki laserowe UV to specjalistyczne urządzenia do znakowania drobnych i delikatnych elementów z tworzyw sztucznych, oraz ablacji cienkich warstw.
Wersja stacjonarna / Wersja mobilna
Ponadto znakowarkę światłowodową (MOPA) oraz UV można wyposażyć w głowicę obrotową.
Nasza oferta znakowarek obejmuje trzy główne typy urządzeń. Poniżej znajdziecie Państwo opis każdego z nich. Skuteczność każdego z typów zależy od znakowanej powierzchni. Właściwy dobór urządzenia gwarantuje wysoką jakość finalnego efektu.
Lasery światłowodowe (fiber) doskonale nadają się do znakowania i grawerowania. Najlepsze efekty i jakość można uzyskać na metalu. Znajdują zastosowanie w wielu branżach ze względu na doskonałą trwałość znakowanych grafik. Są już spopularyzowane na całym świecie z uwagi na niezawodność (większość podzespołów wymaga przeglądu dopiero po 100 000 godzin) i szeroki zakres dostępnych mocy i wielkości stołów roboczych.
Długość fali 1064 nm pozwala na nanoszenie grafik na metale oraz tworzywa sztuczne, charakteryzujących się wysoką dokładnością i doskonałym odwzorowaniem. Zatem znakowarka laserowa sprawdzi się np. do grafik wymagających wysokiej precyzji – kodów kreskowych, kodów QR, umożliwiając ich bezproblemowe odczytywanie przez urządzenia skanujące.
Duże znaczenie ma możliwość regulacji mocy, częstotliwości czy szybkości, co umożliwia uzyskanie większej głębokości grawerów. Nasze znakowarki wyposażone są w intuicyjne oprogramowanie, pozwalające na łatwą modyfikację wymiarów grafiki i ustawienie parametrów.
W momencie styczności wiązki laserowej z obrabianym materiałem następuje odparowanie materiału powierzchniowego. Jest to spowodowanie oddziaływaniem energii świetlnej na dany obszar. W zależności od ustawionej mocy lasera lub ilości powtórzeń możemy uzyskać różną głębokość graweru. W odróżnieniu od laserów CO2, znakowarki laserowe fiber przetwarzają znacznie więcej energii na światło. Ta wysoka wydajność konwersji elektrooptycznej wpływa na niskie zużycie energii przez znakowarkę – ponieważ maszyna potrzebuje mniej mocy, aby skutecznie oddziaływać na dany materiał
Zalety
– Najwyższa jakość uzyskanych efektów na metalu i tworzywach sztucznych,
– Wysoka bezawaryjność,
– Możliwość osiągnięcia dużych prędkości znakowania.
Wady
– Wysoka cena,
– Lasery światłowodowe nie są tak wszechstronne jak pozostałe znakowarki.
Znakowarki CO2 wyróżnia cena, która jest zazwyczaj niższa w porównaniu do znakowarek fiber i UV. Niewątpliwym atutem jest możliwość znakowania, grawerowania i cięcia. Znakowarki laserowe CO2 sprawdzą się przy materiałach organicznych – jak np. drewno, papier, szkło, ceramika, guma, a także do cięcia i znakowania akrylu i tworzyw sztucznych. Technologia laserowa CO2 jest od dawna obecna na rynku, stąd też lasery CO2 charakteryzuje wysoka popularność
Jak sama nazwa mówi, znakowarki te wykorzystują gaz CO2 zamknięty w specjalistycznej tubie, stanowiącej ośrodek laserowy. Długości fali oferowanych znakowarek to 10600 nm.
Zalety
– Można znakować materiały organiczne i szkło,
– Dobre prędkości grawerowania,
– Możliwość znakowania, grawerowania i cięcia.
Wady
– Wyższy koszt eksploatacji,
– Krótsza żywotność,
– Trudności w znakowaniu metali,
– Mniej dokładne niż inne technologie.
Działanie laserów UV jest nieco inne niż znakowarek opartych na CO2 lub światłowodzie, ponieważ nie oddziałują ciepłem na obrabianą powierzchnię i wykorzystują zdecydowanie mniejszą moc znakowania. Dlatego też znakować można nimi właściwie każdy materiał – szkło, tworzywa sztuczne, metale, a nawet owoce i warzywa.
Znakowarki ultrafioletowe wytwarzają wiązkę laserową o długości 355 nm, zatem znacznie krótszą niż lasery światłowodowe (1064 nm) i CO2 (10600 nm). Urządzenia te są wykorzystywane do „obróbki na zimno”. Obrabiany materiał ulega nietermicznym uszkodzeniom, poprzez rozerwanie wiązań chemicznych, w skutek czego powstaje finalny napis, grafika, kod, itp. Technologia laserów UV opiera się na wytwarzaniu fotonów, charakteryzujących się wysoką energią w widmie UV. Cały proces, ze względu na swoją specyfikę nie powoduje odkształceń termicznych, zarówno w miejscu znakowania, jak i na pozostałej powierzchni.
Zalety
– Znakowanie w zasadzie dowolnego materiału,
– Wysoka precyzja i dokładność, przy delikatnym oddziaływaniu na materiał,
– Niski pobór mocy,
– Prosta eksploatacja, bezawaryjność.
Wady
– Doskonała do znakowania, jednak grawerowanie i cięcie nie jest możliwe,
– Nieco droższa od znakowarki CO2.