Znakowarka laserowa

Znakowarki laserowe

Znakowarki laserowe wykorzystują skupioną wiązkę światła w celu trwałego naniesienia na dany przedmiot napisu, grafiki, kodu, itp. Wysoka precyzja wiązki pozwala tworzyć dowolne, często skomplikowane elementy graficzne, oczywiście charakteryzujące się wysoką jakością i trwałością. Znakowarka laserowa ma wiele zastosowań, m.in. możliwość nanoszenia kodów kreskowych i innych specjalistycznych oznaczeń, wymagających wysokiej odporności na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, a także wysokiej jakości, umożliwiającej łatwe odczytanie urządzeniem skanującym. Daje to bez wątpienia przewagę nad mniej trwałymi technikami, takimi jak druk czy etykietowanie.


Klient, decydując się na wykorzystanie potencjału znakowarek laserowych, zyska przede wszystkim:

  • Wysoką dokładność i trwałość – znakowarki laserowe wyróżnia wyjątkowa precyzja i jakość, nawet przy grawerowaniu małych i skomplikowanych grafikach, sprawdzą się przy znakowaniu tabliczek znamionowych, elementów elektronicznych, podzespołów mechanicznych, w jubilerstwie i wielu innych.
  • Wysoką prędkość znakowania – znakowanie laserowe jest bez wątpienia jednym z najszybszych procesów wykonywania oznaczeń wśród wszystkich dostępnych na rynku. W związku z tym implikuje to oszczędność czasu i kosztów produkcji, przy zachowaniu wysokiej jakości i wydajności.
  • Urządzenie przyjazne dla środowiska – obecnie dużą uwagę przywiązuje się do środowiska naturalnego, dlatego warto podkreślić, że znakowarki laserowe nie potrzebują dodatkowych materiałów eksploatacyjnych w odróżnieniu od drukarek, czy urządzeń etykietujących. Ma to pozytywnych wpływ na nasze środowisko, poprzez zmniejszenie liczby odpadów.
  • Kompaktowość – urządzenia znakujące charakteryzuje niewielki rozmiar i waga, dlatego wyróżnia je mobilność.
  • Szeroki zakres możliwości – znakowarki laserowe przeznaczone są do grawerowania różnych materiałów. Specyfika maszyny oczywiście pozwana na dostosowanie różnych parametrów i wybór najlepszych ustawień dla danego materiału.

Technologie laserowe CO2, Fiber (światłowodowa), UV – jaka jest różnica?

Każdy z typów znakowarki laserowej sprawdzi się lepiej przy innych materiałach i do innych celów. Warto przed podjęciem decyzji zakupowej zastanowić się, jaki typ lasera będzie odpowiedni dla Państwa przedsiębiorstwa. W ofercie posiadamy znakowarki o różnych polach znakowania oraz mocy.


Oferujemy pięć typów urządzeń:

1. Znakowarki laserowe światłowodowe 20W/30W/50W

Są polecane przede wszystkim do znakowania metali i tworzyw sztucznych. Umożliwiają znakowanie kodów kreskowych, numerów seryjnych, kodów QR, danych osobowych, grafik itp.

Wersja stacjonarna / Wersja mobilna

2. Znakowarki światłowodowe MOPA 20W/30W/50W

Innowacyjne urządzenia wyposażone we wzmacniacz optyczny. W związku z tym, możliwe jest zwiększenie mocy wyjściowej. Interesujący jest fakt, że znakowarka umożliwia uzyskanie kolorów na stali nierdzewnej, chromie, tytanie i innych materiałach metalowych, co w rezultacie zwiększa możliwości wykorzystania maszyny.

Wersja stacjonarna / Wersja mobilna

3. Dynamiczny laser CO2 3D z dużym polem roboczym 100W

Znakowarka laserowe CO2 są wyposażona w duży obszar roboczy, umożliwiający grawerowanie większych grafik, niż w przypadku znakowarek fiber. Urządzenie nadaje się do grawerowania i cięcia laserowego skóry, tkanin, papieru, gumy, PCV, drewna, szkła, plastiku itp. Maszyna doskonale nadaje się do masowej produkcji przemysłowej, z uwagi na prędkość grawerowania do 5000 mm/s.  Poza grawerowaniem, parametry maszyny pozwalają na rzeźbienie, wiercenie czy cięcie materiału.

Wersja stacjonarna

4. Znakowarki laserowe CO2 30W

Znakowarki laserowe CO2 najlepiej sprawdzą się podczas znakowania i cięcia drewna, szkła, materiałów skórzanych, itp. Maszyna może osiągnąć prędkość do 5000 mm/s.

5. Znakowarki UV 3W/5W

Znakowarki laserowe UV to specjalistyczne urządzenia do znakowania drobnych i delikatnych elementów z tworzyw sztucznych, oraz ablacji cienkich warstw.

Wersja stacjonarna / Wersja mobilna

Ponadto znakowarkę światłowodową (MOPA) oraz UV można wyposażyć w głowicę obrotową.


Jaką znakowarkę laserową wybrać?

Nasza oferta znakowarek obejmuje trzy główne typy urządzeń. Poniżej znajdziecie Państwo opis każdego z nich. Skuteczność każdego z typów zależy od znakowanej powierzchni. Właściwy dobór urządzenia gwarantuje wysoką jakość finalnego efektu. Warto porozmawiać z naszym doradcą technicznym o przeznaczeniu znakowarki – aby mieć pewność, że wybór będzie właściwy. Maciej, który jest również specjalistą od wycinarek laserowych odpowie na każde pytanie i wybierze najlepsze rozwiązanie.

Maciej Pokora
Tel. 695 700 201
maciej.pokora@tomaco.pl

Charakterystyka i sposób działania znakowarek laserowych

Znakowarki laserowe światłowodowe (fiber)
Charakterystyka

Lasery światłowodowe (fiber) doskonale nadają się do znakowania i grawerowania. Najlepsze efekty i jakość można uzyskać na metalu. Znajdują zastosowanie w wielu branżach ze względu na doskonałą trwałość znakowanych grafik. Są już spopularyzowane na całym świecie z uwagi na niezawodność (większość podzespołów wymaga przeglądu dopiero po 100 000 godzin)  i szeroki zakres dostępnych mocy i wielkości stołów roboczych.

Długość fali 1064 nm pozwala na nanoszenie grafik na metale oraz tworzywa sztuczne, charakteryzujących się wysoką dokładnością i doskonałym odwzorowaniem. Zatem znakowarka laserowa sprawdzi się np. do grafik wymagających wysokiej precyzji – kodów kreskowych, kodów QR, umożliwiając ich bezproblemowe odczytywanie przez urządzenia skanujące.

Duże znaczenie ma możliwość regulacji mocy, częstotliwości czy szybkości, co umożliwia uzyskanie większej głębokości grawerów. Nasze znakowarki wyposażone są w intuicyjne oprogramowanie, pozwalające na łatwą modyfikację wymiarów grafiki i ustawienie parametrów.

Sposób działania

W momencie styczności wiązki laserowej z obrabianym materiałem następuje odparowanie materiału powierzchniowego. Jest to spowodowanie oddziaływaniem energii świetlnej na dany obszar. W zależności od ustawionej mocy lasera lub ilości powtórzeń możemy uzyskać różną głębokość graweru. W odróżnieniu od laserów CO2, znakowarki laserowe fiber przetwarzają znacznie więcej energii na światło. Ta wysoka wydajność konwersji elektrooptycznej wpływa na niskie zużycie energii przez znakowarkę – ponieważ maszyna potrzebuje mniej mocy, aby skutecznie oddziaływać na dany materiał

Zalety i wady

Zalety
– Najwyższa jakość uzyskanych efektów na metalu i tworzywach sztucznych,
– Wysoka bezawaryjność,
– Możliwość osiągnięcia dużych prędkości znakowania.

Wady
– Wysoka cena,
– Lasery światłowodowe nie są tak wszechstronne jak pozostałe znakowarki.

Znakowarki laserowe CO2

Charakterystyka

Znakowarki CO2 wyróżnia cena, która jest zazwyczaj niższa w porównaniu do znakowarek fiber i UV. Niewątpliwym atutem jest możliwość znakowania, grawerowania i cięcia. Znakowarki laserowe CO2 sprawdzą się przy materiałach organicznych – jak np. drewno, papier, szkło, ceramika, guma, a także do cięcia i znakowania akrylu i tworzyw sztucznych. Technologia laserowa CO2 jest od dawna obecna na rynku, stąd też lasery CO2 charakteryzuje wysoka popularność

Sposób działania

Jak sama nazwa mówi, znakowarki te wykorzystują gaz CO2 zamknięty w specjalistycznej tubie, stanowiącej ośrodek laserowy. Długości fali oferowanych znakowarek to 10600 nm.

Zalety i wady

Zalety 
– Można znakować materiały organiczne i szkło,
– Dobre prędkości grawerowania,
– Możliwość znakowania, grawerowania i cięcia.

Wady
– Wyższy koszt eksploatacji,
– Krótsza żywotność,
– Trudności w znakowaniu metali,
– Mniej dokładne niż inne technologie.

Znakowarki laserowe UV

Charakterystyka

Działanie laserów UV jest nieco inne niż znakowarek opartych na CO2 lub światłowodzie, ponieważ nie oddziałują ciepłem na obrabianą powierzchnię i wykorzystują zdecydowanie mniejszą moc znakowania. Dlatego też znakować można nimi właściwie każdy materiał – szkło, tworzywa sztuczne, metale, a nawet owoce i warzywa.

Sposób działania

Znakowarki ultrafioletowe wytwarzają wiązkę laserową o długości 355 nm, zatem znacznie krótszą niż lasery światłowodowe (1064 nm) i CO2 (10600 nm). Urządzenia te są wykorzystywane do „obróbki na zimno”. Obrabiany materiał ulega nietermicznym uszkodzeniom, poprzez rozerwanie wiązań chemicznych, w skutek czego powstaje finalny napis, grafika, kod, itp. Technologia laserów UV opiera się na wytwarzaniu fotonów, charakteryzujących się wysoką energią w widmie UV. Cały proces, ze względu na swoją specyfikę nie powoduje odkształceń termicznych, zarówno w miejscu znakowania, jak i na pozostałej powierzchni.

Zalety i wady

Zalety
– Znakowanie w zasadzie dowolnego materiału,
– Wysoka precyzja i dokładność, przy delikatnym oddziaływaniu na materiał,
– Niski pobór mocy,
– Prosta eksploatacja, bezawaryjność.

Wady
– Doskonała do znakowania, jednak grawerowanie i cięcie nie jest możliwe,
– Nieco droższa od znakowarki CO2.