Zwijarki do blach – jaki model wybrać?

Jak działa zwijarka do blach?

Zwijanie (walcowanie) stanowi jeden z podstawowych procesów obróbki metali. Główną funkcją zwijarek jest nadawanie obrabianemu materiałowi kształtu cylindrycznego lub stożkowego. Walce, wykonując ruch obrotowy, zwijają blachę, formując odpowiedni kształt. Zazwyczaj zwijarki posiadają dwie, trzy lub cztery rolki formujące. Maszyny znajdują szerokie zastosowanie w takich branżach jak m.in.: motoryzacja, budownictwo, produkcja metalowych konstrukcji, rurociągów, rynien czy zbiorników.

zwijarka do blachy

Czym charakteryzują się oferowane przez nas modele zwijarek?

Model 2-wałowy

Ze względu na nietypowy proces gięcia, jest to idealna maszyna do produkcji seryjnej. Maszyna doskonale sprawdzi się w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji masowej, o ograniczonej liczbie średnic produktów. W zwijarce umieszczone są dwie rolki, przy czym dolna rolka wykonana jest z wytrzymałego poliuretanu. Dynamiczna siła nacisku walca górnego na walec poliuretanowy, umożliwia cylindryczne zwijanie blachy na całej jego długości. Ze względu na proces gięcia blachy od samego jej początku, eliminujemy gięcie wstępne. W wyniku czego osiągamy zdolność wykonania 160 sztuk na godzinę. Seria 2-walcowa jest idealnym rozwiązaniem dla zwijania dużych partii rur o grubości od 0,6 mm do 3mm.

Model 3-wałowy

Ze względu na konstrukcję to wyjątkowo precyzyjna maszyna. Gwarantuje większą niezawodność (dzięki wyższej zdolności absorpcji obciążeń) oraz uniwersalność podczas zwijania stożków. Inną ważną cechą tego modelu jest przedłużenie wałów, pozwalające na zainstalowanie na ich końcach rolek do zwijania profili (rur). Dzięki napędowi wszystkich wałów uzyskano wysoką moc obrotową. Zwijany materiał znajduje się bardzo blisko osi pomiędzy walcem górnym, a dolnym, w wyniku czego jakość i gatunek blachy nie ma większego wpływu na zwijany produkt. Wszystkie trzy walce charakteryzują się niezależnym napędem. Standardowe modele dostępne są od 2000mm do 4000mm długości i grubości blachy od 6 mm do 70 mm.

Model 4-wałowy

Zwijarki czterowalcowe to bez wątpienia najbardziej uniwersalne, precyzyjne i łatwe w użytkowaniu maszyny. Operacja podginania nie wymaga obniżenia walca poniżej poziomu walca dolnego (jak w przypadku tradycyjnych zwijarek 3 walcowych), umożliwia to prowadzenie blach bezpośrednio ze zmotoryzowanych samotoków. Oznacza to, że maszyna potrzebuje mniej cennej przestrzeni warsztatowej, jako obszar wprowadzania blachy. Zasadniczo, cylindry mogą być walcowane w jednym przejściu, w jednym kierunku. Natomiast jeśli chodzi o zwijanie stożków jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ rolki boczne są nachylone do kąta stożka, a środkowa, dolna rolka może być tak pochylona aby napędzać blachę podczas jej zwijania. Ze względu na pewne mocowanie i prowadzenia blachy podczas wszystkich cykli procesu walcowania (niezmienność drogi), maszyna doskonale współpracuje z sterownikami NC jak i CNC. Standardowe modele dostępne są od 1000mm do 4000mm długości i grubości blachy od 2 mm do 100 mm.

zwijarki do blach - schemat

Model 4-wałowy z wałami profilowanymi

Model 4-wałowy z wałami profilowanymi. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw w których zwija się produkty z przetłoczeniami albo z blachy falistej lub trapezowej . Na życzenie klienta na walcach mogą być wykonane specjalne rowki, które umożliwiają wprowadzenie materiału z wystającymi elementami. Dwie napędzane rolki dociskowe, są idealnym rozwiązaniem aby uniknąć poślizgu bardzo cienkiej blachy. Kontrolę nad maszyną zapewnia nam konsola mobilna, która może być wyposażona w programator jednej pozycji. Kolejnym atutem omawianej zwijarki jest mała średnica walców montowanych w maszynie jako standard. Standardowe modele dostępne są od 1000mm do 3150mm długości i grubości blachy od 2 mm do 3 mm.

nowoczesna zwijarka do blachy

Jeśli nadal macie Państwo wątpliwości jaki model będzie odpowiedni, nasz specjalista Grzegorz udzieli wyczerpujących informacji i odpowie na każde pytanie. Wieloletnie doświadczenie i wiedza gwarantują dobór właściwej maszyny, dostosowanej do profilu działalności Państwa przedsiębiorstwa.

Grzegorz Czerniak
tel. 781 555 512
g.czerniak@tomaco.pl