Znakowarki laserowe UV – krótko o technologii znakowania

Znakowarka laserowa UV – charakterystyka

Znakowarka laserowa UV należy do serii maszyn do znakowania laserowego, z tą jednak różnicą, że opracowano ją przy użyciu lasera ultrafioletowego 355 nm. Tę długość fali uzyskuje się poprzez przepuszczenie wiązki laserowej o długości fali 1064 nm przez nieliniowy kryształ, redukując ją do 532 nm. Następnie wiązka jest przepuszcza przez kolejny kryształ, konsekwencją czego jest uzyskanie fali o długości 355 nm. Krótsza długość fali ma wiele zalet, wśród których wymienić można m.in. znaczne zmniejszenie strefy wpływu ciepła. Skąd też częste nazywanie laserów UV „laserami zimnymi”.

Opisywana technologia znajduje zastosowanie np. przy znakowaniu opakowań produktów spożywczych, farmaceutycznych, umożliwiając znakowanie na najszerszej gamie materiałów w odniesieniu do innych, dostępnych technologii.

Jak działa znakowarka UV?

W przypadku znakowarki laserowej UV zasada działania jest podobna do zasady działania standardowych maszyn do znakowania laserowego – wykorzystywana jest wiązka laserowa do wykonywania trwałych oznaczeń na powierzchni różnych materiałów. Efektem znakowania jest bezpośrednie przerwanie łańcucha molekularnego materiału przez laser o krótkiej długości fali (inaczej niż w przypadku działania laserów o długiej fali [Fiber, CO2], gdzie następuje odparowanie materiału powierzchniowego) w celu odsłonięcia wzoru i tekstu, który ma zostać wygrawerowany.

Zastosowanie znakowarki laserowej UV w praktyce

Znakowarka laserowa UV wykorzystuje przede wszystkim wiązkę laserową o niskiej mocy. Powierzchnia opakowań kosmetyków, leków, żywności i innych materiałów polimerowych może być precyzyjnie znakowana, gwarantując uzyskanie wyraźnych oznaczeń. Znakowarki laserowe UV oferują użytkownikom trwalsze i bardziej estetyczne znakowanie niż urządzenia atramentowe. Sprawdzą się przy obróbce płytek drukowanych, dwuwymiarowym znakowaniu szkła ciekłokrystalicznego LCD, znakowaniu powierzchni metalowych i plastikowych, komponentów elektronicznych, upominków, sprzętu komunikacyjnego, itp.

Zalety i wady znakowarek laserowych UV

Zalety

  • Znakowarki laserowe UV sprawdzą się przy znakowaniu najszerszej gamy materiałów,
  • Świetnie nadają się do pracy wymagającej delikatności i dokładności,
  • Mają bardzo niskie zapotrzebowanie na moc,
  • Charakteryzują się długą żywotnością i bezobsługowością.

Wady

  • Nie stosuje się ich do cięcia lub grawerowania, z wyjątkiem takich materiałów jak cienkie folie, PCB, itp.
  • Cena jest wyższa niż w przypadku znakowarki CO2,
  • Pracują przy wsparciu chłodnicy wodnej.

Technologię znakowania laserowego UV może przybliżyć nasz doradca techniczny:

Maciej Pokora
tel. 695 700 201
maciej.pokora@tomaco.pl