Ukosowanie blach laserem światłowodowym

Co to jest ukosowanie?

Rozwiązania na miarę przemysłu 4.0

W dobie przemysłu 4.0 duże znaczenie ma implementacja zaawansowanych rozwiązań technologicznych automatyzujących procesy wytwórcze i zwiększających potencjał produkcyjny firmy. Dążenie do podniesienia wydajności oraz integracja procesów wytwórczych często wiąże się z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań. Mogą one mieć kluczowe znaczenie w działalności przedsiębiorstwa. Jednym z takich rozwiązań jest ukosowanie blach wycinarką laserową. W wielu przedsiębiorstwach na całym świecie coraz częściej zaobserwować można nowoczesne zastosowania technologii cięcia laserowego.

Ukosowanie blach

wycinarka laserowa

Cięcie ukosowe wycinarką laserową, (tzw. fazowanie blach, ukosowanie) jest procesem wysoce zaawansowanym technologicznie. Najprościej ujmując, jest to cięcie laserem blachy pod zadanym kątem. Otrzymujemy krawędź, która nie jest prostopadła do górnej części wyciętego elementu, tak jak to jest w przypadku standardowego cięcia.

Ponieważ cięcie ukosowe jest procesem wymagającym dużej precyzji i know-how, w tego typu laserach wykorzystuje się specjalistyczne sterowniki. Są one dużym wsparciem dla osoby obsługującej maszynę. Proces musi być nadzorowany przez operatora, przy wsparciu systemów sterowania, w celu właściwego doboru prędkości cięcia i mocy lasera. Oferowane wycinarki laserowe umożliwiają ukosowanie blachy do maksymalnie 45°. Istotną zaletą ukosowania jest to, że nie musi odbywać się na pełnej grubości materiału. Ukosować można np. do połowy grubości obrabianego elementu.


Istotne aspekty w ukosowaniu blach

Dlaczego ukosowanie jest tak ważne?

Fazowanie brzegów detalu może mieć kilka celów. Przede wszystkim jest to bardzo istotny etap przygotowania elementów do dalszych procesów wytwórczych, poprzez zwiększenie powierzchni stycznej. Jest to ważne np. podczas spawania elementów nośnych, poddawanych dużym obciążeniom. Zatem ukosowanie sprawdzi się m.in. przy produkcji konstrukcji metalowych, w przemyśle lotniczym, maszynowym oraz samochodowym. Większa powierzchnia umożliwia otrzymanie mocniejszych spawów.

Fazować można również otwory pod np. śruby. W związku z tym wykorzystując jedną maszynę można uzyskać odpowiednio wycięty detal z gotowymi otworami, których nie trzeba dodatkowo obrabiać.

Cięcie ukosowe wycinarką laserową pozwala na skrócenie czasu obróbki elementu. Do tej pory proces ten wymagał wykorzystania kilku maszyn i zaangażowania kilku operatorów. Element najpierw wycinany był np. za pomocą wycinarki laserowej, następnie fazowany przy użyciu fazowarki i szlifowany. Wykorzystując naszą wycinarkę laserową, proces ten można znacznie skrócić. Implikuje to mniejsze koszty, mniejsze zaangażowanie operatorów i brak konieczności inwestycji i eksploatowania kilku maszyn i zatrudniania wielu specjalistów.

Gdzie sprawdzi się fazowanie?

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja i wysoka wytrzymałość. Szczególnie przy produkcji elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w przemyśle stoczniowym, w przemyśle budowlanym i maszynach budowlanych. Również przy budowie rurociągów i w miejscach, gdzie wykorzystywane są elementy metalowe, na które będą działały duże siły. Fazowanie blach to bardzo ważny etap w procesie spawalnictwa. Dlatego sprawdzi się również w branży automotive, przy produkcji samolotów, maszyn przemysłowych, czy wielkopojemnościowych zbiorników.

Warto podkreślić rolę ukosowania krawędzi przed procesem spawania. Jest to bardzo popularny sposób przygotowywania blach do spawania. Ukosowanie pozwala na zachowanie właściwości obrabianego metalu. Możliwe jest również uzyskanie powierzchni, która nie wymaga dalszej obróbki i charakteryzuje się wysoką dokładnością i jakością. Zwykle element po fazowaniu na wycinarce laserowej nie wymaga szlifowania. Cechy te pozwalają zaoszczędzić czas i materiał oraz zredukować koszty.

Opisywana maszyna sprawdzi się również w przedsiębiorstwach świadczących usługi cięcia laserowego. Wyposażenie wycinarki laserowej w głowicę ukosującą znacznie zwiększa funkcjonalność maszyny. Przedsiębiorstwo zyskuje zatem urządzenie dające zdecydowanie więcej możliwości. Przede wszystkim poza standardowym cięciem w pionie możliwe staje się cięcie bardziej niestandardowych elementów, o konkretnej charakterystyce. Poszerzenie usług o cięcie ukosowe niewątpliwie wpływa na wzrost konkurencyjności i innowacyjności, dając możliwość świadczenia specjalistycznych usług.

urządzenia do obróbki blach

Co zyskuje Klient, kupując opisywaną wycinarkę laserową?

  • Uniwersalne urządzenie laserowe – możliwe jest zarówno cięcie pionowe, jak i pod zadanym kątem,
  • Oszczędność miejsca – nie ma konieczności tworzenia stanowiska dodatkowej obróbki z urządzeniami do fazowania,
  • Oszczędność kosztów – brak konieczności zatrudniania dodatkowych operatorów maszyn, utrzymywania dodatkowych maszyn i urządzeń transportowych,
  • Wzrost potencjału innowacyjnego – wykorzystanie głowicy ukosującej w wycinarce laserowej to zdecydowanie niszowe rozwiązanie, zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Ukosowanie – o czym należy pamiętać?

Technologia ta jest niezwykle przyszłościowa, ponieważ pozwala zredukować liczbę procesów i maszyn niezbędnych podczas produkcji danego elementu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku cięcia elementu od zewnątrz do wewnątrz trzeba uwzględnić wychylenie głowicy, zatem jeśli mamy arkusz o wymiarach 4000 × 2000 mm, stół roboczy powinien mieć 5000 × 3000 mm. Ponadto sugerowana moc źródła lasera dla cięcia ukosowego to minimum 8 kW.

fazowanie blach

Warto podkreślić, że ciąć (fazować) można te same materiały co w przypadku wycinarki światłowodowej ze standardową głowicą, tj. stal węglową, stal nierdzewną, aluminium, mosiądz, itd.

 

Maciej Pokora
tel. 695 700 201
maciej.pokora@tomaco.pl