Nowoczesne metody trwałego znakowania materiałów – czy warto?

Znakowarki laserowe – czym się charakteryzują ?

Znakowarki laserowe to wysoce precyzyjne urządzenia, wykorzystujące technologię laserową Fiber, CO2 lub UV. Wysokiej jakości wiązka laserowa umożliwia grawerowanie skomplikowanych i precyzyjnych wzorów, zachowując przy tym doskonałą jakość. Zastosowanie skanera galwanometrycznego umożliwia manipulację odchyleniem wiązki w dwóch wymiarach: X oraz Y.  Wysoce skoncentrowana wiązka oddziałuje na powierzchnię obrabianego materiału, tworząc trwałe i kontrastowe grafiki.

Należy podkreślić, iż znakowarka laserowa ma mniejszy wpływ na środowisko w odniesieniu do klasycznych urządzeń znakujących, ponieważ nie wymaga zastosowania tuszu, czy chemicznych środków trawiących powierzchnię, a podczas użytkowania nie są produkowane odpady. W dobie nadmiernej eksploatacji środowiska niezwykle ważny jest zrównoważony rozwój. W związku z tym, ważne jest inwestowanie w narzędzia, które w jak najmniejszym stopniu obciążają Ziemię.

Jaki rodzaj znakowarki laserowej będzie dla Państwa odpowiedni?

Znakowarki laserowe typu fiber stanowią doskonałe narzędzia wspomagające pracę przedsiębiorstw, których specyfika procesu wytwórczego wymaga trwałego nanoszenia napisów/grafik na metal lub tworzywa sztuczne. Doskonale sprawdzą się w pracy m.in. z aluminium, złotem, srebrem, elementami ze stali oraz stali nierdzewnej i tworzywami, np. ABS. Umożliwiają nanoszenie kodów QR, kodów kreskowych, znakowanie etykiet, baterii, czy identyfikatorów. Wysoka precyzja, oraz prędkość znakowania do 7000 mm/s gwarantują doskonały efekt finalny.  

Na uwagę zasługują również lasery światłowodowe MOPA. Te innowacyjne urządzenia wyposażone są we wzmacniacz optyczny, co przekłada się na zwiększenie mocy wyjściowej. Lasery MOPA od klasycznych laserów typu fiber odróżnia skalowalność mocy przy zachowaniu właściwości wiązki i wysokiej stabilności. Niewątpliwie ważnym atutem jest możliwość uzyskania kolorów – na stali nierdzewnej, chromie, tytanie i innych materiałach metalowych.

Znakowarki laserowe CO2 to technologia najlepiej sprawdzająca się podczas znakowania i cięcia drewna, szkła, materiałów skórzanych, itp. Maszyna grawerska osiąga prędkość do 5000 mm/s, sprawdzi się więc zarówno przy produkcji mało jak i wielkoseryjnej. Znakowarka laserowa CO2 znajdzie szerokie zastosowanie w takich branżach jak: przemysł odzieżowy, opakowania, reklama, produkcja zabawek, produkcja dywanów, produkcja zaproszeń, itp.

Znakowarki laserowe UV to specjalistyczne, mało inwazyjne urządzenia do znakowania drobnych elementów z tworzyw sztucznych, oraz ablacji cienkich warstw. Specyfikacja urządzenia pozwala na wysoce precyzyjną mikro obróbkę materiałów wymagających wyjątkowej precyzji i ostrożności.

Na rynku dostępne są uniwersalne znakowarki laserowe, czy to się sprawdza?

Naszym zdaniem nie. Każda z wymienionych znakowarek – fiber, CO2, UV opiera się na innej technologii. Technologie te, ze względu na zróżnicowaną specyfikację i zasadę działania sprawdzają się przy konkretnych materiałach. Osiągnięcie najlepszego efektu wiąże się więc z odpowiednim doborem maszyny. Długość fali światła laserów typu fiber (1064nm) jest dziesięć razy mniejsza w odniesieniu do laserów CO2 (10640nm). Pozwala to osiągnąć w przypadku laserów światłowodowych doskonałe efekty na wszelkich elementach metalowych oraz z tworzyw sztucznych. Natomiast lasery gazowe CO2 sprawdzą się przy materiałach o niskiej refleksyjności – drewnie, skórze, szkle, tworzywach sztucznych, itp. Godne uwagi są również znakowarki UV, charakteryzujące się długością fali lasera 355nm. Umożliwiają znakowanie delikatnych, często nieodpornych na wysokie temperatury elementów z tworzyw sztucznych i metali. Długość fali w tym przypadku implikuje niższe temperatury podczas procesu obróbki, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego kontrastu. Lasery UV sprawdzą się również tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja – np. przy układach scalonych.

Czy warto zainwestować w oferowaną przez nas znakowarkę laserową?

Tak, jeśli zależy Państwu na:

  • Profesjonalnym doradztwie i doborze maszyny dostosowanej do Państwa potrzeb i specyfiki przedsiębiorstwa,
  • Zrównoważonym rozwoju i przyczynieniu się do produkcji mniejszej ilości odpadów,
  • Trwałym nanoszeniu grafik i napisów, odpornych na ścieranie i warunki atmosferyczne,
  • Wysokiej prędkości znakowania, pozwalającej na oszczędność czasu,
  • Doskonałym stosunku cena – jakość

Znakowarki laserowe z powodzeniem mogą konkurować z tradycyjnymi formami nanoszenia grafik, napisów, kodów kreskowych czy kodów QR. Ich przewaga wynika przede wszystkim z długiej żywotności, oraz osiąganych efektów, charakteryzujących się wysoką jakością i permanentnością. Niewątpliwie ważny jest także brak konieczności stosowania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych.


Wiemy, jak ważna jest dla Państwa inwestycja w niezawodne i profesjonalne urządzenie, które będzie doskonałym uzupełnieniem parku maszynowego. Decyzja o zakupie wymaga zazwyczaj odpowiedzi na pojawiające się podczas przeglądania ofert pytania i wątpliwości. Dlatego do Państwa dyspozycji jest nasz specjalista, który przekaże wyczerpujące informacje i chętnie podzieli się swoją wiedzą nt. znakowarek laserowych. Ważne jest dla nas, aby wybór urządzenia był dla Państwa w pełni świadomy i satysfakcjonujący.

 

Michał Babiński

tel. 695 625 638

m.babinski@tomaco.pl