Laserowa spawarka ręczna – innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu

Spawarka laserowa – przyszłość spawalnictwa?

Spawarki laserowe stale zyskują na popularności. Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że proces spawania będzie realizowany z zastosowaniem lasera światłowodowego. W naszej ofercie dostępnych jest kilka maszyn wykorzystujących lasery fiber, m.in. wycinarki laserowe, spawarki laserowe czy znakowarki laserowe.  Wpływ na to ma przede wszystkim szereg zalet, jakimi wyróżniają się te maszyny. Przede wszystkim są to praktycznie bezawaryjne urządzenia, łatwe w obsłudze, precyzyjne i zdecydowanie bezpieczniejsze w odróżnieniu od tradycyjnych maszyn do obróbki metali. Z uwagi na przyszłościowy charakter laserów światłowodowych (fiber), technologia ta stale się rozwija, rewolucjonizując różne branże, w tym spawalnictwo. Zespoły specjalistów stale pracują nad maksymalizacją bezpieczeństwa, zwiększeniem efektywności i uniwersalności oraz możliwie łatwą obsługą.

Głowica spawająca

Proces spawania laserowego – czym charakteryzują się precyzyjne spawarki laserowe

spawanie laserowe

Spawanie laserowe to innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych maszyn stosowanych w spawalnictwie. Opisywane urządzenia laserowe charakteryzują się precyzją i uniwersalnością. Sam proces spawania polega na oddziaływaniu wiązką światła charakteryzującą się dużą gęstością energii na obrabiany obszar. W wyniku czego następuje stopienie miejsca łączenia elementów. Umożliwia to spawanie materiałów o różnych kształtach i grubości, czyniąc laser spawający wyjątkowo uniwersalnym. Obsługa naszej precyzyjnej spawarki laserowej nie wymaga specjalistycznych umiejętności i wieloletniego doświadczenia, aby otrzymywać wysokiej jakości spoiny. Jest to swego rodzaju rewolucja w branży spawalniczej z uwagi na to, że do tej pory proces ten wymagał zatrudnienia specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami, aby możliwe było otrzymanie precyzyjnych i wytrzymałych spawów. Warto podkreślić, że spawanie laserowe może odbywać się zarówno z drutem, jak i bez.


Ręczne spawarki laserowe -nowe możliwości lasera światłowodowego

doskonała jakość spoiny, łatwa obsługa, wysoka prędkość spawania

Spawanie z wykorzystaniem technologii światłowodowej może odbywać się z zastosowaniem argonu lub azotu. Aby jednak spoina wyróżniała się lepszą jakością, polecamy argon. Wysoka precyzja spawarki laserowej umożliwia otrzymanie wytrzymałego i estetycznego spawu. Aspekty te właściwie eliminują konieczność dalszej obróbki, co zdecydowanie skraca czas całej operacji. Zastosowanie intuicyjnego systemu sterującego gwarantuje łatwość obsługi i precyzyjną manipulację parametrami. Ważnym atutem oferowanych spawarek laserowych jest możliwość regulacji szerokości spawu w zakresie 0,5-5mm, częstotliwości modulacji rezonatora w zakresach 50-20000Hz. W naszych ręcznych spawarkach laserowych można stosować drut spawalniczy o średnicach od 0,8 do 1,6mm. Ponadto dla wygody użytkownika, możliwe jest regulowanie parametrów podawania drutu na ekranie spawarki. Warto podkreślić, że prędkość spawania jest 2-10 razy większa w odniesieniu do tradycyjnych metod.

Kluczowe podzespoły spawarki laserowej

Oferowana przez nas laserowa maszyna składa się ze źródła lasera światłowodowego, agregatu chłodniczego, przyłącza gazu i elektrycznego oraz systemu sterującego. Istotną zaletą jest mobilność naszych spawarek laserowych z uwagi na wykorzystanie kółek jezdnych. W standardowym wyposażeniu znajdują się również cztery wymienne dysze do spawania.

Ponadto warto wyróżnić podzespoły:

 • Źródło laserowe Raycus 1500W/2000W, gwarantujące wysoką stabilność pracy oraz bezawaryjność. To jeden z najpopularniejszych i najlepiej dopracowanych rezonatorów stosowanych w technologii laserowej,
 • System sterujący WSX, intuicyjny system sterujący, często wykorzystywany w spawarkach laserowych. Gwarantuje wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie,
 • Głowica laserowa WSX Galvo wobbing, wysokiej jakości, bezawaryjna głowica z funkcją wobble – umożliwiającą regulację szerokości wiązki. Ma to duży wpływ na finalny wygląd i wytrzymałość spoiny,
 • Podajnik drutu, niewątpliwą zaletą jest fakt, że podajnik drutu spawalniczego jest zintegrowany z systemem sterowania. Możliwe jest więc komfortowe regulowanie parametrów na ekranie spawarki. Zastosowany w spawarce laserowej 4-rolkowy podajnik drutu umożliwia obsługę szpul o wadze do 15 kg,
 • Agregat chłodniczy – warto podkreślić, że agregat wyposażony jest w dwa niezależne układy – dla rezonatora oraz dla głowicy. To przemyślane rozwiązanie zapewnia wyższą stabilność temperatur,

Opcjonalnie oferowany laser spawający wyposażyć można w głowicę laserową QINLIN wraz z dedykowanym systemem sterowania. Głowicę laserową wyróżnia dwuosiowy system ruchomej wiązki, dający możliwość oscylacji promienia lasera według określonego przez użytkownika kształtu: punktu, linii, okręgu, podwójnego okręgu, trójkąta oraz ósemki. Zastosowanie specjalistycznej dyszy daje możliwość cięcia laserem światłowodowym.

Wuhan Raycus
Wuhan Raycus to pierwsze azjatyckie przedsiębiorstwo zajmujące się badaniami, rozwojem i produkcją na dużą skalę laserów światłowodowych. Przedsiębiorstwo dużą uwagę przywiązuje do badań i innowacji naukowych i technologicznych w zakresie laserów światłowodowych. Firma opracowała pierwsze lasery światłowodowe o mocach: 10W, 25W, 100W, 1000W, 4000W oraz 6000W. Z powodzeniem można więc określić Wuhan Raycus jako pioniera technologii światłowodowej. Produkowane przez przedsiębiorstwo lasery światłowodowe stanowią 1/3 udziału w rynku krajowym i są eksportowane na skalę światową.

Czy spawarka laserowa ma przyszłość i może zastąpić tradycyjne metody spawania?

Specjaliści podkreślają rosnący trend w wykorzystywaniu laserów światłowodowych, ze względu na szereg zalet, mniej inwazyjny wpływ na środowisko i ogólny poziom innowacyjności urządzenia. Obecnie przedsiębiorstwa dążą do automatyzacji procesów i redukcji kosztów, szukając alternatyw dla dotychczasowych, nie zawsze spełniających ich oczekiwania maszyn. Lasery światłowodowe są stale doskonalone przez specjalistów, którzy z powodzeniem znajdują nowe zastosowania i rozwiązania, dając możliwość zastąpienia starszych, mniej efektywnych urządzeń.

Głowica spawarki laserowej

Ręczne spawarki laserowe z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne urządzenia spawające, przede wszystkim z uwagi na szybkość spawania i zdecydowanie łatwiejszą obsługę. Nawet osoby bez wieloletniego doświadczenia po naszym szkoleniu i ćwiczeniach mogą z powodzeniem użytkować spawarkę laserową. W branżach, gdzie jakość i wytrzymałość spawów ma kluczowe znaczenie – wysoka precyzja oferowanych spawarek laserowych sprawdzi się doskonale.

Porównanie tradycyjnych metod spawania ze spawaniem laserowym

Tradycyjne spawanieSpawanie laseroweRęczne spawanie laserowe
Dopływ ciepła do obrabianego
elementu
Bardzo wysokiNiskiNiski
Ryzyko deformacji obrabianego
materiału
WysokieNiskieNiskie
Dalsza obróbka po spawaniuSzlifowanieBrak konieczności lub
niewielka ilość szlifowania
Brak konieczności lub
niewielka ilość szlifowania
Prędkość spawaniaZwykła2-10 razy większa niż
tradycyjne metody
Wykorzystywane materiały
eksploatacyjne
DużoMałoMało
Trudność operacjiSkomplikowaneŁatweŁatwe
Bezpieczeństwo operatoraStosunkowo
niebezpieczne
BezpieczneBezpieczne
Wpływ na środowiskoZnacznyNiewielkiNiewielki
Tolerancja błędów spawaniaDobraZłaZła
Regulacja szerokości plamkiNieTakTak
Kontrast jakości spawaniaZłyDoskonałyBardzo dobry

Co można spawać laserowo?

 • Aluminium
 • Stal nierdzewna
 • Stal węglowa
 • Blacha ocynkowana

Gdzie sprawdzi się ręczna spawarka laserowa?

 • Przemysł lotniczy, motoryzacyjny, zbrojeniowy,
 • Produkcja rur i zbiorników,
 • Produkcja sprzętu kuchennego, medycznego,
 • Przemysł elektroniczny, maszynowy,
 • Produkcja wind, zegarków, biżuterii,
 • Produkcja energii słonecznej.

Szanowni Państwo!
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie możliwością prezentacji spawarki laserowej 1500W w siedzibie Państwa firmy lub u nas, bardzo prosimy o wcześniejsze umówienie się na dogodny termin.

Michał Babiński
tel. 695 625 638
m.babinski@tomaco.pl